W dniu 11 marca 1981 r. w Sękocinie zawarto porozumienie pomiędzy Ministrem Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego oraz Krajową Komisją Koordynacyjną Pracowników Leśnictwa NSZZ „Solidarność” w sprawie współdziałania i realizacji wniosków oraz postulatów zgłoszonych przez komisje zakładowe.
Członkowie „Solidarności” przy IBL uczestniczyli w obradach jako doradcy i eksperci przy opracowaniu i redagowaniu postulatów leśników. Wówczas powstał najważniejszy dokument dotyczący leśnictwa – Porozumienia Sękocińskie. Dokument ten jednoznacznie i wielopłaszczyznowo nakreślił kierunki zmian w gospodarce leśnej i w stosunkach pracy w jednostkach resortu leśnictwa…
Zachęcamy do obejrzenia filmu „Narodziny Leśnej Solidarności”. W obliczu kolejnego zagrożenia dla wielofunkcyjnej, zrównoważonej gospodarki leśnej – przypomnijmy sobie historię Solidarności Leśnej i kamieni milowych, jakie ona trwale postawiła (omówienie w filmie).
PGL LP to nie jest byt stworzony dla wybranych partii politycznych. A Solidarność Leśna nie jest V kolumną, jak ją nazwał Podsekretarz Stanu Mikołaj Dorożała.
Solidarność Leśna jest Instytucją, która od 45 lat realizuje konsekwentnie swoje zadania dla dobra: Lasów, Społeczności, Polski i Przyszłych Pokoleń Polaków, w 100 letniej historii Lasów Państwowych.
Darz Bór